• 062 223 604
  • marketingfann@gmail.com
Blog
Web analitika: analiza uspješnosti web-stranice

Web analitika: analiza uspješnosti web-stranice

Web analitika i alati za praćenje uspješnosti stranice

Šta je web analitika?

     Odavno smo utvrdili da jednostavno nije dovoljno da napravite web-stranicu koja će postojati na Internetu kao određeno mjesto, odnosno web adresa, bez obzira kako fantastično izgledala. Bez posjetitelja, odnosno potencijalnih kupaca koji će vršiti interakciju sa web-stranicom, ta stranica nema vrijednost. Web analitika je analiza uspješnosti web-stranice koja podrazumijeva proces sakupljanja podataka sa određene stranice i analizu tih podataka, odnosno analizu ponašanja posjetitelja određene web-stranice. Dakle, identifikacija i procjena relevantnih obrazaca u podacima s određene web-stranice. Svrha web analitike jeste privlačenje većeg broja posjetitelja, duže zadržavanje posjetitelja na stranici, te da ti posjetitelji u konačnici postanu kupci sa što većom potrošnjom.

    Dakle, cilj je dentifikacija mjera na temelju Vaših organizacijskih i korisničkih ciljeva i korištenje podataka sa web-stranice za utvrđivanje uspjeha ili neuspjeha tih ciljeva, te pokretanje odgovarajuće strategije i rad na poboljšanju korisničkog iskustva. Veoma je važno utvrđivanje ključnih pokazatelja uspješnosti (engl. key performance indicators ili KPI) za mjerenje uspjeha ili neuspjeha zadatih ciljeva. U mjerenju uspješnosti kreće se od konkretnih ciljeva, tako da ako na primjer zadate kao cilj povećanje profita, da biste to postigli potrebno je da povećate online prodaju. Za ostvarenje ovakvog cilja trebate definisati i ostvariti korake kao što su:

  • veći broj posjeta stranici (web promet),
  • duže zadržavanje na stranici (niža stopa odbijanja),
  • veći broj konverzija/posjeta odredišnoj stranici itd.

Analiza uspješnosti web-stranice

     Posmatranje, analiza i mjerenje podataka preuzetih sa određene stranice će Vam pomoći da razvijete i prilagodite sveukupnu marketinšku strategiju. Analiza uspješnosti web-stranice se vrši ispitivanjem glavnih pokazatelja uspješnosti web-stranice, kao što su: web promet, trajanje sesija, stopa odbijanja, angažovanost posjetitelja, broj konverzija, odredišne stranice itd.

Web promet

     Jedan od najvažnijih mjerenih podataka jeste ukupan broj posjeta web-stranici u određenom vremenskom razdoblju. Podaci o prometu na web-stranici su pokazatelj rasta, stagnacije ili opadanja posjeta toj stranici. Ovi podaci mogu biti koristan pokazatelj učinkovitosti određenih aktivnosti, kao što su promocije, novi sadržaji, ponude i slično. Također, praćenjem web prometa možete upratiti koje stranice su najposjećenije, kao i to koji sadržaj najviše privlači posjetitelje.

Izvor prometa

     Osim toga koliko imate posjeta web-stranici, jednako je važno da znate i odakle te posjete dolaze. Izvor posjeta web-stranici može biti višestruk:

  • direktna pretraga: direktno ukucavanje web adrese u pretraživač,
  • organska pretraga: promet kojim posjetitelji dođu do web-stranice vršenjem pretrage na nekom od pretraživača,
  • preporuke: promet koji dolazi s drugih stranica putem linkova,
  • društvene mreže: promet koji dolazi na stranicu sa društvenih mreža.

     Direktna pretraga je dobar pokazatelj autoriteta same stranice, ali i broja vjernih pratilaca. Organska pretraga je svakako najvažnija i govori o tome koliko je stranica visoko rangirana u rezultatima pretrage na različitim pretraživačima (Chrome, Firefox, Explorer). Količina prometa putem organske pretrage je odličan pokazatelj koliko je uspješna optimizacija stranice. Preporuke i društvene mreže su pokazatelj koliko je vrijedan i zanimljiv sadržaj koji plasirate.

Trajanje sesije

     Još jedan od važnijih pokazatelja uspješnosti plasiranog sadržaja jeste vrijeme trajanja sesije, odnosno skup interakcija korisnika s web-stranicom u određenom vemenskom okviru. Prosječno trajanje sesije se obračunava podjelom ukupnog trajanja svih sesija sa brojem sesija. Jednostavno rečenoo, to je prosječno trajanje vremena koje posjetitelj provede tokom sesije na web-stranici. To je pokazatelj relevantnosti stranice za posjetitelja. Pretraživač posjetiteljima može pokazati koliko je učinkovit sadržaj web-stranice na temelju toga koliko dugo posjetitelji borave na stranici.

Stari vs. novi posjetitelji

     Ukupan broj posjeta može se podijeliti na jedinstvene i ponovljene posjete. Jedinstvene posjete otkrivaju koliko uspješno privlačite nove posjetitelje, dok ponovljene posjete govore o tome koliko ste uspješni u zadržavanju postojećih posjetitelja. Broj povratnika na web-stranicu Vam govori o tome koliko uspješno gradite odnose sa posjetiteljima, odnosno koliko ste stvorili vjernih pratilaca. Prateći postotak novih posjetitelja možemo utvrditi kolika je eksponiranost stranice u rezultatima pretrage.

Najposjećenije stranice

     Najposjećenije stranice su stranice s najboljom performansom u odnosu na količinu prometa, što je značajno jer prikazuje šta je to što je interesantno posjetiteljima stranice. Ako imate različite vrste sadržaja i proizvoda, ova analiza će Vam pomoći da uvidite šta funkcioniše, odnosno kakva vrsta sadržaja privlači posjetitelje na stranicu. Ako znate kakva vrsta sadržaja posjetitelje privlači, jednostavno proizvodite više takvog sadržaja.

Stopa odbijanja

     Stopa odbijanja (engl. bounce rate) stranice je pokazatelj procenta posjetitelja koji nakon kratke posjete web-stranici istu napuštaju bez daljne interakcije. Google Analytics smatra da je posjetitelj stupio u interakciju s web-stranicom ako je posjetio najmanje jednu dodatnu stranicu. Dakle, ako je bio na najmanje dvije stranice unutar Vaše web-stranice. Ovaj postotak odbijanja izražava broj posjetitelja koji nakon posjete samo jedne stranice napuste Vašu web-stranicu. Za različite vrste web-stranica razlikuju se i stope odbijanja, tako da stopa odbijanja nije ista za blogove i e-trgovine. Ako je stopa odbijanja visoka (preko 80%) to može biti pokazatelj da stranica odaje loš prvi dojam, da je sporo učitavanje stranice, da koristi pogrešne ključne riječi, da nije relevantan sadržaj i slično.

Stopa konverzije

     Stopa konverzija, vjerovatno najvažnija metrika od svih, ima značajan utjecaj na profitabilnost web-stranice. Stopa konverzije je pokazatelj koliko uspješno navodite posjetitelje da poduzmu određene akcija na stranici. Konverzija se ne odnosi samo na prodaju, već i na bilo koji drugi pokazatelj uspješnosti vezan za oblast kojom se bavite. To može biti i broj posjetilaca odredišne stranice, broj e-mail pretplatnika, broj pretplatnika za webinar i slično.

Izlazna stranica

     Ako želite poboljšati konverziju, važno je da znate koja je to izlazna stranica, odnosno poslije posjete koje stranice posjetitelji napuštaju web-stranicu. Identifikacija izlaznih stranica može Vam pomoći da shvatite gdje posjetitelj imaju najveći izazov ili koja stranica izaziva nezainteresovanost, te šta posjetitelje onemogućava da završe konverziju.

Ostali pokazatelji

     Pored ovih pokazatelja, postoje i brojni drugi faktori koji utiču na samo rangiranje stranice u rezultatima pretrage, kao što su:

  1. autoritet domene - ocjena rangiranja na pretraživačima od 1 do 100, koja utiče i na rezultate pretrage, a moguća je online provjera autoriteta stranice raznim programima kao što su Moz i Check Page Rank;
  2. prilagođenost prikaza mobilnim uređajima - većina pretraga se vrši mobilnim uređajima, stoga je prilagođenost prikaza stranice na mobilnim uređajima nezaobilazna, a može se testirati programom Mobile Friendly;
  3. brzina učitavanja stranice - ovo je faktor koji utiče u velikoj mjeri na broj posjeta stranici, optimizacijom sadržaja se može poboljšati brzina učitavanja, a provjeriti brzinu učitavanja određene stranice možete na programima kao što su Page Speed i Pingdom.

Kako do posjećenije stranice?

     Kao što smo već naveli, uspješnost stranice zavisi od više različitih faktora, ali na svaki od tih faktora se može pozitivno uticati i mogu se unaprjeđivati određenim metodama i alatima. Jedan od najboljih načina jeste optimizacija web-stranice. Više o tome šta je optimizacija i kako optimizovati sadržaj možete pročitati na slijedećim linkovima:

     Marketing sadržaja, osim optimizacije sadržaja, zahtijeva kvalitetan sadržaj i eksponiranost tog sadržaja putem društvenih mreža, ali i online oglašavanjem putem Google AdWords kampanja.

Alati za praćenje parametara uspješnosti

     Mnogo je načina i alata za praćenje i analizu parametara uspješnosti određene stranice, a neki od njih su:

     Ovi alati su korisni za praćenje i analizu posjećenosti web-stranice, izvor prometa, analizu autoriteta domene, broj i porijeklo povratnih linkova, reviziju optimizacije, analizu i uporedbu sa konkurentskim stranicama, analizu ključnih riječi i još mnogo toga. Analiza uspješnosti web-stranice je pokazatelj pretraživačima koliko je stranica kvalitetna i koliko visoko bi trebala biti rangirana u rezultatima pretrage.

 

Please follow and like us: