• 062 223 604
  • marketingfann@gmail.com
Blog
Tipografija: osnovna pravila i alati za odabir fontova u dizajnu

Tipografija: osnovna pravila i alati za odabir fontova u dizajnu

Tipografija: Kako odabrati adekvatan font?

Šta je tipografija?

     Tipografija predstavlja vizualnu komponentu pisane riječi. Tipografija se odnosi na kreaciju i odabir odgovarajućeg oblika i izgleda slova predstavljenih kao riječi, odnosno rečenice s ciljem da se postigne željeni vizualni učinak i da se na najbolji mogući način prenese značenje teksta čitatelju. Font predstavlja grafički prikaz teksta koji uključuje različitu vrstu, oblik, debljinu, boju i dizajn slova. Tipografija je, u suštini, umijeće i tehnika uređivanja i kreiranja slova, a fontovi su različite vrste i oblici tih slova.

    Tipografija i fontovi su veoma važni u grafičkom dizajnu i web-dizajnu, a koriste ih, kako grafički dizajneri, tako i web-dizajneri. Različiti tipovi slova se koriste za stilizovanje dokumenata, ali i web-stranica. Postoje tri osnovna tipa slova:

    • serif fontovi: Antiqua, Bookman, Cambria ...
    • sans-serif fontovi: Arial, Myriad, Verdana ...
    • dekorativni fontovi: Allegro, Broadway, Stencil ...

Osnovna pravila

     Tipografija, kao jedan od najvažnijih elemenata u dizajnu, potpomaže jasnu vizualnu komunikaciju poslovnih vrijednosti ciljnoj populaciji. U nastavku je lista osnovnih pravila pri odabiru i organizaciji različitih fontova.

     Svaki font komunicira određenu poruku publici, tako da je važno prilagoditi boju, veličinu i složenost odabranog fonta ciljnoj publici. Ograničen broj fontova je jedno od osnovnih pravila, nikada ne koristite više od tri fonta u istom dizajnu. Koristite jedan font za naslov, drugi za podnaslov, a treći za tekst u dizajnu. Kombinacija različitih vrsta fontova je dozvoljena dokle god postoji kohezivnost između tih fontova. Najbolje je upariti serif fontove sa sans-serif fontovima. Poravnavanje je imperativ u tipografiji zbog uticaja koji ima na čitljivost dokumenta, a postoje lijevo, desno, centralno i obostrano poravnanje. Preporučljivo je koristiti lijevo poravnavanje jer je najčitljivije.

     Pravilno kombinovanje različitih tipova fontova čini dizajn privlačnijim, a ne preporučuje se uparivanje više od tri fonta po dizajnu. Podešavanje razmaka između slova (engl. kerning) je esencijalno u dizajnu. Umjeren razmak između znakova/slova utiče na privlačnost dizajna, a prevelik ili premal razmak negativno utiče na čitljivost i izgleda neuredno. Tipografska hijerarhija je način na koji naglašavate važnost i značenje određenih vrsta fontova u odnosu na druge. Čitljivost je prioritet u dizajnu, tako da trebate posebnu pažnju posvetiti veličini fontova, kontrastu boja i razmaku slova.

     Dosljednost u upotrebi tipografije je jedan od ključnih faktora za uredan dizajn. Pri upotrebi i kombinaciji različitih fontova pridržavajte se sveukupne teme dizajna. Razmak u tipografiji se odnosi na prazan prostor oko teksta, odnosno margine koje mogu da ostave jak vizualni efekat na čitatelja. Premale ili prevelike margine otežavaju čitanje. Istezanje fonta da bi odgovarao određenom obliku, da bi bili uži ili širi, oduzima njegovu učinkovitost i vrijednost.

Online alati

     Za one koji nisu sigurni da li su odabrali odgovarajući font, ili da li su adekvatno kombinovali različite fontove, postoje online alati koje možete koristiti kao pomoć. Osim toga, određeni alati omogućavaju identifikaciju fontova na osnovu slike.

     Alati koji pomažu pri odabiru, kombinaciji i prepoznavanju fontova su:

    1. Archetype - alat koji je jednostavan za upotrebu, a pomaže u odabiru i kombinaciji fontova, te podešavanju veličine, razmaka itd.,
    2. Fontstruct - alat za kreaciju vlastitih fontova pomoću grid sistema i geometrijskih oblika, 
    3. Prototypo - alat za dizajn vlastitih fontova na osnovu postojećeg fonta podešavajući određene parametre slova, 
    4. My fonts - alat koji pomaže pri identifikaciji fontova na osnovu slike,
    5. FontFace Ninja - besplatan dodatak za Google Chrome koji pomaže pri identifikaciji fonta, 
    6. Canva - alat za kombinaciju i uparivanje različitih vrsta fontova, 
    7. Kern Type - alat za pravilno podešavanje razmaka između slova, 
    8. Calligraphr - alat za dizajn vlastitog fonta na osnovu rukom pisanog teksta, 
    9. Emotypes - alat koji olakšava pronalazak i odabir fonta na osnovu emocija koje želite prenijeti publici putem dizajna, 
    10. FontJoy - alat za jednostavno uparivanje različitih vrsta fontova,
    11. Type Scale - alat za određivanje veličine fontova naslova i podnaslova na osnovu veličine teksta paragrafa,
    12. Type Finder - online alat za pronalazak idealnog fonta na osnovu upitnika. 

Besplatni fontovi

     Određene stranice nude veliki izbor fontova koje možete preuzeti, s tim da trebate znati da svi fontovi imaju određenu vrstu licenci. Ako planirate koristiti neke od ovih fontova u komercijalnim projektima obratite pažnju na vrstu licence. Najveći izvori za preuzimanje fontova su:

    • Google Fonts je izvor koji nudi preko 800 besplatnih fontova, 
    • Font Squirrel nudi veliki izbor fontova i većina njih su besplatni za komercijalnu upotrebu, 
    • Font Space nudi preko 32 000 fontova, uglavnom sa licencom za personalnu upotrebu, 
    • 1001 font nudi preko 9 000 fontova, a neki od njih su besplatni i za komercijalnu upotrebu, 
    • DaFont je odličan izvor za veliki broj fontova, većinom za personalnu upotrebu, ali neki od njih se mogu upotrebljavati i u komercijalne svrhe. 

     Osim za dizajn plakata, brošura i sličnih promotivnih materijala, dizajn logotipa često uključuje upotrebu tipografije i u takvim slučajevima je neophodno posvetiti posebnu pažnju osnovnim pravilima tipografije. Jacob Cass, jedan od najutjecajnijih grafičkih dizajnera, je objavio listu najboljih fontova za kreiranje logotipa. Veoma je važno da tipografija dizajna ispoštuje osnovna pravila: čitljivost, dosljednost u dizajnu i kontrast.

Please follow and like us: