• 062 223 604
  • marketingfann@gmail.com
Blog
Teorija boja i osnovne sheme boja u grafičkom dizajnu

Teorija boja i osnovne sheme boja u grafičkom dizajnu

Teorija boja u grafičkom dizajnu

Teorija boja

     Izbor i kombinacija boja nije samo stvar ukusa dizajnera, već se iza toga krije cijela jedna nauka od teorije boja do psihologije boja. Izbor boja utiče na poimanje vrijednosti i stvaranje percepcije o samom brendu. Teorija boja podrazumijeva uputstva za kombinovanje boja i vizualne efekte te kombinacije boja, što je neophodno znati u grafičkom dizajnu.

     Da biste odabrali prave boje za Vaš brend, trebate poznavati i razumijeti boje, te znati kako napraviti odgovarajuću kombinaciju boja. Stoga trebate znati osnove o slijedećim pojmovima: krug boja, modeli boja, harmonizacija (usklađivanje) boja, te psihologiji i simbolici boja.

Krug boja

Krug boja i sheme boja teorija boja za grafičke dizajnere
Krug boja i sheme boja

     Odabir i usklađivanje odgovarajućih boja će pozitivno uticati na svijest o brendu. Krug boja ili kotač boja je osnova za kombinovanje i usklađivanje boja. Osnovni krug boja se sastoji od 12 nijansi boja baziranih na RYB modelu boja. Krug boja se sastoji od primarnih, sekundarnih i tercijarnih boja. Primarne boje su crvena, žuta i plava, koje se ne mogu dobiti kombinacijom drugih boja. Kombinacijom primarnih boja dobijamo sekundarne boje (zelena, ljubičasta, smeđa, narandžasta, ...). Kombinovanjem primarnih i sekundarnih dobijamo tercijarne boje (crveno-ljubičasta, žuto-narandžasta, ...). Svrha kruga boja jeste da olakša odabir i usklađivanje boja, te da se definišu odnosi između pojedinih nijansi boja.

Osnovne sheme boja

     Postoje različiti sistemi, odnosno sheme usklađivanja boja: analogni, komplementarni, razdvojeni komplementarni, triadni, tetradični i monohromatski sistem. Analogne boje se nalaze jedna pored druge u krugu boja i, kako im i sama riječ kaže, te boje se međusobno slažu. Analogne boje su npr. plava i zelena, i ova shema boja je veoma prijatna oku. Jedna boja se bira da bude dominantna, a druga da podržava prvu.

     Komplementarne boje se u krugu nalaze jedna nasuprot druge (npr. crvena i zelena). Kada se kombinuju komplementarne boje one se međusobno ističu i daju kontrast jedna drugoj. Komplementarne boje se koriste za isticanje, ali nije ih preporučljivo koristiti u tekstu. Razdvojeni komplementarni sistem podrazumijeva upotrebu osnovne boje i dvije boje koje se nalaze uz njen komplement. Ova kombinacija boja stvara jak vizualni kontrast sa manje napetosti.

     Triadni sistem koristi boje koje su ravnomjerno raspoređene oko kruga boja. Boje trebaju biti pažljivo izbalansirane, i to tako da jedna boja bude dominantna, a druge dvije da naglašavaju prvu boju. Npr. to bi bile ljubičasta, narandžasta i zelena. Tetradična shema boja koristi četiri boje raspoređene u dva komplementarna para. Također, jedna boja bi trebala biti dominantna, a za ostale boje obratiti pozornost na balans hladnih i toplih boja. Monohromatski sistem se odnosi na varijaciju tonova jedne te iste boje.

Psihologija boja

     Iako je percepcija boja donekle subjektivna, postoje univerzalni efekti koje određene boje izazivaju. Tople boje (crvena, narandžasta, žuta) izazivaju emocije od osjećaja topline i udobnosti do osjećaja bijesa i neprijateljstva. Hladne boje (plava, ljubičasta, zelena) izazivaju emocije od osjećaja mira do osjećaja ravnodušnosti i tuge. Postoji mnogo različitih značenja boja, ali boje se mogu tumačiti na slijedeći način:

  • bijela - čistoća
  • crna - sofisticiranost
  • crvena - moć, želja, snaga
  • plava - mudrost, lojalnost, stabilnost
  • žuta - energičnost, zabava, svježina
  • zelena - prijateljstvo, rast, život, harmonija
  • ljubičasta - misterija, magija, luksuz, duhovnost
  • roza - iskrenost, saosjećanje, razigranost
  • narandžasta - kreativnost, entuzijazam, sreća

     Postoje online alati koji Vam mogu pomoći pri izboru i kombinaciji odgovarajućih boja, kao što su: HueSnapPaletton, Khroma, Colordot, ColourCode i mnogi drugi.

Please follow and like us: