• 062 223 604
  • marketingfann@gmail.com
Advertising
Strategija društvenih medija: kako i zašto je kreirati?

Strategija društvenih medija: kako i zašto je kreirati?

Strategija društvenih medija

Šta podrazumijeva strategija društvenih medija?

     Marketinška strategija društvenih medija podrazumijeva sve ono što ste postavili za cilj koji trebate ostvariti na društvenim medijima. Dakle, strategija društvenih medija definiše način na koji će organizacija koristiti društvene medije kako bi postigla svoje ciljeve, kao i alate koje će za to koristiti. Da biste napravili plan na osnovu koga ćete djelovati, potrebna Vam je strategija, odnosno lista ciljeva zbog kojih ste prisutni u društvenim medijima.

     Strategija društvenih medija Vam je potrebna iz slijedećih razloga:

  • upotreba društvenih medija svakodnevno rapidno raste,
  • društveni mediji utiču na odluke o kupovini,
  • potrošači su aktivni i koriste društvene medije,
  • konkurencija koristi društvene medije,
  • influenseri su dio društvenih medija,
  • preporuke su bitna karakteristika društvenih medija.

Postavljanje ciljeva strategije

     Prvo, strategija društvenih medija mora biti usaglašena sa cjelokupnom strategijom poslovanja organizacije. Vjerovatno je najvažniji cilj kome težite povećanje prodaje proizvoda i/ili usluge. Ali u definisanju ciljeva potrebno je krenuti od onoga što nazivaju SMART ciljevima:

  1. ciljevi trebaju biti specifični u pogledu onoga šta je potrebno ostvariti,
  2. ciljevi trebaju biti mjerljivi kako bi se pratio i vrednovao napredak,
  3. ciljevi trebaju biti dostižni i realni,
  4. relevantni za Vašu organizaciju i usklađeni sa sveukupnom poslovnom strategijom organizacije,
  5. potrebno je postaviti vremenski okvir unutar koga ćete zadovoljiti zadate ciljeve.

Uopšteno ciljevi mogu biti slijedeći: podići svijest o brendu ili proizvodu, povećati prodaju, kreirati zajednicu vezanu za brend i slično. A ciljeve možete i precizirati na slijedeći način:

  • postići određeni broj pratilaca na određenoj mreži,
  • postići određeni broj klikova na link na određenoj mreži,
  • postići određeni broj utisaka na određenoj mreži,
  • postići određeni broj pojavljivanja na određenoj mreži i sl.

Izbor društvenih medija i optimizacija

     Drugi korak se odnosi na izbor društvenih medija i platformi na koje ćete usmjeriti napore. To zavisi od toga koje je ciljno tržište Vaše organizacije, koje su demografske, ekonomske i druge karakteristike potrošača i slično.

     Treba naglasiti da je veoma bitno i kako ćete se prezentirati na društvenim medijima. Sve profile, odnosno poslovne stranice na društvenim medijima je potrebno optimizirati, odnosno:

  • optimizirati profilnu i sliku pozadine, to jest uskladiti je sa bojama, logotipom, i kompletnim korporativnim identitetom organizacije,
  • postaviti što više informacija vezanih za organizaciju koje bi mogle zanimati potrošače,
  • prilagoditi URL stranice,
  • postaviti i pinovati najkvalitetniji sadržaj,
  • kreirati i prilagoditi sadržaj za svaku društvenu mrežu zasebno.

Sadržaj i kalendar objava

     Sadržaj koji se postavlja na društvene medije treba biti relevantan, blagovremen i potrebno je obratiti pažnju na učestalost sadržaj. Sadržaj se ne može postavljati na svaki društveni medij u isto vrijeme, na isti način i ne može to biti isti broj objava. Svaki društveni medij zahtijeva prilagođavanje, kako sadržaja tako i kalendara objava. Kalendar aktivnosti na društvenim medijima je veoma bitan zato što Vam omogućava organizaciju i pregled objava i sadržaja, štedi vrijeme utrošeno za planiranje svake objave, te omogućava bolje razumijevanje i vrednovanje sadržaja.

     Kada kreirate kalendar trebate krenuti od analize pratilaca i publike kojoj se obraćate, zatim analize sadržaja koji je bio uspješan, te analizirati vlastiti sadržaj (šta je od sadržaja prihvatljivo, šta se treba izmijeniti i sl.). Planirajte sadržaj i objave mnogo prije nego trebate objaviti sadržaj, te markirajte važne datume za objavljivanje na kalendaru. Na ovom linku možete skinuti besplatan urnek kalendara za osnovne medije koji Vam može pomoći pri planiranju objava. A Smartsheet Vam nudi, pored kalendara objava, i kalendare za planiranje budžeta, zasebnih kampanja, izvještaja itd.

Analiza i automatizacija

     Istraživanje konkurencije, istraživanje tržišta, odnosno pratilaca u ovom slučaju, te sadržaja će Vam pomoći pri kreaciji i postavljaju Vašeg sadržaja. Analiza uspješnosti sadržaja i kampanja Vam pomaže pri usklađivanju sa ciljevima strategije koju ste postavili za društvene medije. Automatizacija objava, odnosno alati koji Vam pomažu pri upravljanju društvenim medijima su veoma korisni i značajno skraćuju vrijeme koje svakodnevno utrošite na objave.

Please follow and like us: