• 062 223 604
  • marketingfann@gmail.com
Blog
Stopa odbijanja web-stranice: šta predstavlja i kako je smanjiti?

Stopa odbijanja web-stranice: šta predstavlja i kako je smanjiti?

Značaj stope odbijanja za web-stranicu

Stopa odbijanja web-stranice

     Stopa odbijanja (engl. bounce rate) ili stopa napuštanja početne stranice je termin koji se koristi u analizi web prometa, odnosno posjećenosti web-stranice. Stopa odbijanja web-stranice je pokazatelj procenta posjetitelja koji nakon posjete početnoj stranici određene web adrese istu napuštaju bez daljne interakcije. SDakle, napuste stranicu nakon posjećene samo jedne stranice bez daljeg zadržavanja na web-stranici. Najbolja komparacija za to je kada biste na primjer pogledali naslovnu stranicu magazina ili kataloga, ali ne biste pogledali niti jednu stranicu unutar magazina ili kataloga. Prema Google Analytics-u posjetitelj je stupio u interakciju s web-stranicom ako je posjetio najmanje jednu dodatnu stranicu.

     Postotak napuštanja web-stranice predstavlja broj posjetitelja koji nakon posjete samo jedne stranice ne poduzmu niti jednu drugu akciju na stranici, odnosno napuste tu stranicu a da ne posjete niti jedan link, ne popune niti jedan formular, niti izvrše kupovinu. Ova stopa se izražava u procentima i predstavlja udio posjeta jednoj stranici u ukupnom broju posjeta.

Kako izračunati stopu odbijanja?

     Stopa odbijanja se izračunava tako što se ukupan broj posjeta jednoj stranici podijeli s ukupnim brojem ulazaka na web-stranicu. Na primjer, ako početna stranica web-stranice primi 100 posjetitelja tokom mjeseca, a 50 od tih posjetitelja napusti web-stranicu nakon pregleda početne stranice bez prelaska na bilo koju drugu stranicu, tada bi stopa odbijanja početne stranice iznosila 50%.

Stopa odbijanja vs. stopa izlaska

     Stopa odbijanja i stopa izlaska mjere slične stvari, ponašanje posjetitelja posebno povezano s načinom napuštanja web-stranice. Dakle, stopa napuštanja početne stranice mjeri postotak posjetitelja koji napuste web-stranicu prije nego što na bilo koji način stupe u interakciju sa stranicom. Stopa izlaska pruža informacije o određenim stranicama unutar web-stranice. Mjeri postotak posjetitelja koji su napustili web lokaciju nakon pregleda određene stranice, bez obzira na to koliko su stranica prije posjetili u toj sesiji. Ako posjetitelji sa početne stranice često posjete stranicu za pretplatu i onda je napuste bez da izvrše akciju pretplate, onda je na toj stranici visoka stopa izlaska. Ali to ne utiče na stopu odbijanja, obzirom da su posjetitelji posjetili više stranica, to jest imali su određenu interakciju sa stranicom.

Značaj stope odbijanja

      Pored direktnih posjeta i vremena provedenog na stranici, stopa odbijanja je jedan od najvažnijih faktora u rangiranju stranice u rezultatima pretraživanja. Stopa odbijanja se koristi za utvrđivanje učinkovitosti početne stranice u stvaranju interesa posjetitelja. Učinkovita web-stranica bi trebala imati nisku stopu odbijanja. Dakle, trebala bi poticati duže zadržavanje na stranici i trajnije angažovati posjetitelje. Početna stranica s malom stopom odbijanja znači da stranica učinkovito navodi posjetitelje da pregledaju više stranica i nastave pretraživati ostale stranice na web lokaciji. Niža stopa odbijanja znači veću stopu konverzije.

     Visoka stopa odbijanja ne mora nužno uvijek biti loš znak. Sama stopa odbijanja se različito interpretira zavisno od sadržaja koji se nalazi na stranici. Zapravo, visina stope odbijanja i je li to dobra ili loša stvar ovisi o namjeni stranice. Ako je svrha stranice samo informisanje, onda visoka stopa odbijanja nije loša stvar sama po sebi. Ako se na određenoj stranici postiže cilj posjete stranici na samo jednoj stranici (čest slučaj kod blogova), onda stopa odbijanja nije toliko značajna za određivanje uspjeha konverzije. Tako na primjer, ako imate stranicu koja se bavi naukom, posjetitelj je na stranici zarad konkretne informacije za kojom je u potrazi i nakon pročitane informacije napušta stranicu. Takve stranice obično imaju stopu odbijanja iznad 60%. Prema HubSpotu stranice koje su blogovi imaju stopu odbijanja najčešće između 70% i 90%.

     S druge strane, ako imate web-stranicu koja se bavi prodajom odjeće (e-trgovina), onda je glavni cilj te stranice konverzija, odnosno odgovor na upućeni poziv na akciju. Cilj te stranice je da posjetitelj uđe na početnu stranu, zatim odabere željeni artikal i doda ga u korpu (posjeti narednu stranicu), i na kraju izvrši transakciju (posjeti završnu stranicu). Prema HubSpotu stranice koje se bave maloprodajom i trgovinom imaju stopu odbijanja najčešće između 20% i 40%.

     Visoka stopa odbijanja (iznad 80%) može biti pokazatelj različitih faktora:

  1. stranica odaje loš prvi dojam,
  2. sporo učitavanje stranice,
  3. stranica koristi pogrešne ključne riječi,
  4. sadržaj na stranici nije relevantan,
  5. loše korisničko iskustvo na stranici,
  6. nezadovoljavajuće kretivno pisanje ili copywriting itd.

Kako smanjiti stopu odbijanja?

     Pokazatelj visoke stope odbijanja nije samo procenat iznad 80%. Analizom i drugih faktora, kao što je vrijeme provedeno na stranici, stopa konverzije, namjena stranice i drugo, mogu se utvrditi segmenti koje je potrebno unaprijediti. Za povećanje angažmana posjetitelja na stranici, neophodna je identifikacija odgovarajućeg sadržaja, te isticanje i prilagođavanje sadržaja stranice posjetiteljima. Optimizacija sadržaja je neophodna kako bi se isti prilagodio publici kojoj se prezentira na primjeren način. Jedan način za smanjenje stope napuštanja početne stranice je održavanje sadržaja svježim i obezbjeđivanje redovnog ažuriranja sadržaja.

     Kako bi stranica bila zanimljivija za posjetitelje možete poboljšati dizajn web-stranice i unaprijediti korisničko iskustvo. Bitno je unaprijediti čitljivost, font, kontrast boja, postaviti jasnu navigaciju i slično. Dizajn treba biti prilagođen prikazu na mobilnom uređaju. Također, vrijeme učitavanja stranice u mnogome utiče na stopu odbijanja stranice. Postoji mnogo programa za testiranje brzine stranice: Pingdom, PageSpeed Insights itd. Ti programi mogu dijagnosticirati vrijeme učitavanja stranice i ponuditi rješenja ovog problema. Vrlo je važno i testiranje određenih ideja, kao i stranica koje imaju najveću stopu izlaska.

 

Please follow and like us: