Politički marketing: cilj koji opravdava sredstvo
Politički marketing
Šta je politički marketing?
Kada je Machiavelli napisao da “cilj opravdava sredstvo”, mislio je upravo na politiku. Međutim, oni politički principi koji su vrijedili u XV st. nisu se mnogo promijenili ni danas, bar ne kada su u pitanju političari s našeg podneblja. Pravila su, manje-više, ista, samo je način sprovođenja istih malo blaži. Ipak, nemamo trg na kome spaljujemo one koji misle i zastupaju drugačije. Ali takve su ličnosti svakako etiketirane i nepoželjne u ovakvom društvu. Pa kakvo im je političko razmišljanje, takav im je i marketing, iste otrcane fraze i metode predstavljanja istih takvih razmišljanja. U malo razvijenijim državama, politički marketing nije tako otrcan i svakako se drugačije pristupa istom.
Ali, da prvo pojasnimo šta je to politički marketing! Politički marketing je sredstvo političke komunikacije, u okviru koje političke stranke i/ili kandidati promovišu sebe u cilju pridobijanja podrške glasača, odnosno biračkog tijela. Politički marketing radi na istom principu kao i marketing bilo kog poslovnog poduhvata. Dakle, obavlja se istraživanje tržišta (u ovom slučaju biračkog tijela), segmentacija tržišta, SWOT analiza, te izrada marketing mixa. Iako većina nas voli misliti da na našu odluku da glasamo za određenu političku stranku utiče plan koji nam ta stranka predstavi, zapravo je stvar sasvim drugačija. Politička stranka na osnovu informacija o željama i potrebama ciljnog biračkog tijela prilagođava svoj politički plan i svoju kampanju. Tako da i poslovni i politički marketing koriste ista sredstva promovisanja i iste marketinške alate i metode.
Poslovni vs. politički marketing?
Osnovna i najvažnija razlika između poslovnog i političkog marketinga je u tome što se potonji koristi za podizanje svijesti i informisanje pripadnika javnosti o ključnim pitanjima vezanim za izbor vodstva unutar njihove zajednice. Važnost političkog marketinga se ogleda u tome koliko učinkovito širite marketinšku poruku potencijalnim glasačima. Portal Ekonomski marketing je prilično dobro povukao paralelu između poslovnog i političkog marketinga:
- proizvod u poslovnom marketingu - kandidat u političkom marketingu;
- tržište u poslovnom marketingu - politička javnost u političkom marketingu;
- potrošač u poslovnom marketing - građanin-birač u političkom marketingu;
- isticanje razlika u poslovnom marketingu - konkurencija među ljudima i idejama u političkom marketingu;
- prodaja u poslovnom marketingu -funkcija političkog marketinga bila bi da organizuje kandidatovo znanje i ideje, da ga predstavi javnosti i da mu osigura glasače;
- profit u poslovnom marketing - izbor na javnu funkciju u političkom marketingu.
Marketing u politici se, prije svega, odnosi na kreativnost i praktično djelovanje, pa tek onda na naučni pristup tržištu. I jedan i drugi marketing kreću od iste pretpostavke, a cilj je napraviti prepoznatljiv brend, to jest uspješan proizvod/kandidata. Principi ponašanja potrošača mogu se efikasno primijeniti na ponašanje biračkog tijela i obratno. Tako da njihovo slično ponašanje uvjetuje i primjenu sličnih metoda pri osvajanju tržišta. Sve, dakle, kreće od iste pretpostavke: upoznaj svoje tržište kako bi što efikasnije odgovorio na potrebe istog, te na taj način ostvario uspješan poslovni/politički pothvat.