Odnosi s javnošću (Public Relations): komunikacija s tržištem
Odnosi s javnošću
Odnosi s javnoću i marketing
Marketing se definiše kao strategija zadovoljavanja potreba potrošača, odnosno ciljnog tržišta za profitom. S druge strane, odnosi s javnošću postoje kako bi se te potrebe nesmetano zadovoljile. Dakle, i odnosi s javnošću i marketing služe istoj svrsi ali na različitom nivou. Američko društvo za odnose s javnošću je definisalo odnose s javnošću (engl. Public Relations ili PR) kao sektor koji pomaže organizaciji i javnosti da se međusobno razumiju i prilagode jedni drugima.
Zadatak odnosa s javnošću jeste prihvatanje, razumijevanje i pozicioniranje organizacije u javnosti, odnosno od strane potrošača. Glavni cilj odnosa s javnošću jeste postizanje pozitivne percepcije organizacije od strane javnosti. Marketing uglavnom obuhvata promotivni, direktni marketing i oglašavanje čiji je cilj profit. A odnosi s javnošću su usmjereni na stvaranje i komuniciranje pozitivne slike o organizaciji u javnosti. Marketing i odnosi s javnošću se preklapaju samo u jednom segmentu poslovanja, a to je komunikacija s potrošačima. I ta komunikacija sa potrošačima se odvija na potpuno drugačiji način.
Odnosi s javnošću i oglašavanje/advertising
Marla Aaron je definisala odnose s javnošću kao komuniciranje i prenošenje poruke organizacije u pravo vrijeme i na pravom mjestu pravoj publici. PR podrazumijeva dvosmjernu komunikaciju između organizacije i tržišta koja ima za cilj razumijevanje i odobravanje. Nema za cilj da uvjerava potrošače već da ih educira. S druge strane, oglašavanje ili advertising podrazumijeva jednosmjernu komunikaciju organizacije prema tržištu sa ciljem uvjeravanja u potrošača u neprikosnovenu prednost određenog proizvoda nad drugima. Uglavnom odnosi s javnošću imaju veći kredibilitet kod javnosti i širu publiku kojoj se obraćaju nego oglašavanje.
Kako komunicirati sa tržištem?
Da biste ostvarili uspješnu komunikaciju sa tržištem i stvorili pravu sliku o organizaciji u društvu, trebate se pridržavati određenih pravila. Prvenstveno je potrebno odrediti i uskladiti ciljeve organizacije i odnosa sa javnošću, bilo da želite da predstavite organizaciju ili brend u boljem svjetlu. Sve što komunicirate treba imati određeni cilj koji želite zadovoljiti i u skladu s tim treba razviti i strategiju komunikacije. Također, bitno je da utvrdite metode i plan komunikacije, kao i da vršite procjenu uspješnosti postignutih ciljeva. Ali najbitnije je da dobro upoznate svoju organizaciju i ciljno tržište kome se obraćate.
Digitalni PR
Koncept odnosa s javnošću ostaje isti i u digitalnom svijetu, s tim da se pažnja usmjerava na društvene medijske kanale za komunikaciju. Dakle, digitalni PR je taktika koju organizacije koriste kako bi povećali online prisutnost kroz izgradnju odnosa sa tržištem. Ako se digitalni PR ispravno sporovodi, onda se povećava i doseg i eksponiranost brenda, ali i optimizacija na pretraživačima i mogućnost preporuka. Tradicionalni PR se koristi rejtinzima čitanosti i gledanosti kako bi ocijenio kada i kako se obratiti javnosti. S druge strane, digitalni PR se ne odnosi samo na broj pratilaca i čitatelja na društvenim mrežama. Digitalni PR se oslanja na procjenu autoriteta domene, odnosno posjećenosti stranice, te je tako mjerljiviji od tradicionalnog PR-a.