• 062 223 604
  • marketingfann@gmail.com
Advertising
Nativno oglašavanje: vrijednosti “prikrivenog” oglašavanja

Nativno oglašavanje: vrijednosti “prikrivenog” oglašavanja

Nativno ili prikriveno oglašavanje

Šta je nativno oglašavanje?

     Sigurno ste mnogo puta bili izloženi nekoj vrsti oglasa, iako niste bili toga u potpunosti svjesni ili ste to doživjeli kao sastavni dio okruženja u kom se nalazite. Oglasi se i kreiraju s ciljem promocije sadržaja na inovativan način bez pretjeranog nametanja kako ne biste izazvali suprotan učinak. Nativno oglašavanje (engl. native advertising) ili prikriveno oglašavanje podrazumijeva plaćene oglase koji se po prirodi, funkciji i izgledu uklapaju u medijski prostor u kom se pojavljuju. Glavna karakteristika nativnih oglasa jeste da ne izgledaju kao klasični oglasi, odnosno ne izlaze iz konteksta u kom se pojavljuju. To je reklamni sadržaj koji ne izgleda kao reklamni sadržaj, jer je postavljen u relevantan kontekst u koji se prirodno uklapa.

     Nativno oglašavanje bi trebalo da zadovolji određene ciljeve kako bi bilo efikasno:

  • da poveća izloženost brenda, odnosno svijest o brendu,
  • da educira i inspiriše sadržajem,
  • da uključi, odnosno angažuje ciljno tržište,
  • da podstakne potrošače na određenu akciju,
  • da se poveže sa potrošačima,
  • da podstakne na kupovinu,
  • da pozitivno utiče na stvaranje lojalnosti kod kupaca.

Vrijednost nativnog oglašavanja

     Govoreći o važnosti "prikrivenog" oglašavanja, Ekin Ozenci, specijalista za mobilne proizvode u Google-u, izjavila je slijedeće: "Nativno oglašavanje je važno za Google, jer mislimo da će nativno oglašavanje biti budućnost oglašavanja i ono će koristiti svima u ovom sistemu: korisnicima, izdavačima i oglašivačima. Moramo se stvarno povezati s korisnicima u reklamnom prostoru, inače ćemo ostati bez posla." Za razliku od tradicionalnih i drugih invazivnih oblika oglašavanja, nativno oglašavanje efikasnije privlači pažnju potrošača zbog oblika u kom se prezentira ovakav sadržaj.

     Sadržaj ovakvih oglasa je manje uočljiv, ali istovremeno sadrži veoma korisne i produktivne informacije za potrošače. Obzirom na to, postoji veća vjerovatnoća da će zainteresovati potrošače, te da će ih dijeliti na društvenim mrežama i tako povećati njihov doseg. Potrošači koji su izloženi ovakvom vidu oglašavanja formiraju pozitivnu sliku o brendu koji se promovira, a ujedno iskazuju veću vjerovatnoću da kupe proizvode i/ili usluge tog brenda.

     Iako su korisnici uglavnom svjesni da su nativni oglasi samo drugačiji oblik oglašavanja, istraživanja pokazuju da ovi oglasi ipak imaju veći učinak na ponašanje potrošača. Nativni oglasi pokazuju veću efikasnost, kao i veću stopu posjeta, odnosno klikova na oglas. Također, odlično se uklapaju u kontekst u kome se pojavljuju i veća je vjerovatnoća da privuku pažnju korisnika.

Vrste nativnog oglašavanja

     Postoje različiti oblici nativnog oglašavanja:

  • sponzorisani sadržaj - sadržaj kreiran i objavljen od strane nekog nezavisnog od samog brenda, a s ciljem promocije brenda pomoću influensera na popularnim blogovima, društvenim mrežama i slično;
  • prikriveni displej oglasi - displej oglasi čiji se sadržaj uklapa u sredinu u kojoj se objavljuje;
  • rezultati pretrage - oglasi koji se pojavljuju na osnovu ključnih riječi kao dio rezultata pretrage;
  • preporučeni sadržaj - uglavnom se odnosi na poveznice na web-stranici, preporuka određenog sadržaja koji je usko povezan sa onim na već posjećenoj stranici.

     Osim ovih vidova prikrivenog oglašavanja, postoje i mnogi drugi inovativni načini oglašavanja, kao što su sponzorisane liste i plasman proizvoda. Prikriveni oglasi se obično pojavljuju u digitalnim medijima, na društvenim mrežama i raznim blogovima i platformama. Cilj kampanje određuje i način oglašavanja, odnosno izbor oblika nativnog oglašavanja koji će najefikasnije odgovoriti potrebama kampanje.

Zašto koristiti nativno oglašavanje?

     Prikriveni oglasi se ne pojavljuju u prostoru i sadržaju koji nije relevantan niti povezan sa sadržajem samog oglasa. Ovakvi oglasi se prikazuju korisnicima koji su svojom posjetom određenoj stranici, čitanjem određenog sadržaja ili pretragom određenih riječi već na neki način iskazali zainteresovanost za vrstu sadržaja koja se pojavljuje na samom oglasu.

     Neki od primjera efikasnog nativnog oglašavanja su navedeni u članku Joinative, jedne od najvećih agencija za prikriveno oglašavanje, koji možete pročitati klikom na slijedeći link. Kako biste sami pokrenuli kampanju nativnog oglašavanja, bitno je da:

  • ispravno odredite ciljno tržište, što je ključno za efikasno kreiranje sadržaja oglasa,
  • u potpunosti prilagodite sadržaj oglasa publici kojoj se prezentira,
  • odredite ciljeve koje kampanja treba postići i parametre koje treba zadovoljiti,
  • neophodno je da povremeno analizirate uspješnost kampanje i radite A/B testiranja,
  • te da prilagođavate kampanju kako biste ostvarili zadate ciljeve.

     Tradicionalni oblici oglašavanja gube na efikasnosti, te potrošači, usljed konstantne izloženosti ovakvom oglašavanju, postaju ravnodušni na sadržaj takvih oglasa. U moru banera, jumbo plakata, bilborda i sličnih reklamnih oblika kupcima postaje teško posvetiti pažnju još jednom takvom oglasu. Nativni oglasi eksponiraju brend skriveni u uređivačkom sadržaju, tako da ne smaraju korisnike. Sve dok je sadržaj relevantan i zanimljiv, nativno oglašavanje će privlačiti potrošače i bit će efikasno.

 

Please follow and like us: