• 062 223 604
  • marketingfann@gmail.com
Blog
Najbolji besplatni programi za snimanje ekrana računara

Najbolji besplatni programi za snimanje ekrana računara

Najbolji programi za snimanje ekrana

Videozapisi

     Tekst nije uvijek idealan način da predstavite proizvod i/ili uslugu, da širu javnost upoznate sa vlastitim brendom ili da jednostavno podijelite svoje znanje i iskustvo sa pratiocima o određenoj tematici. S druge strane, videozapisi su ponekad odličan način da pokažete sve prednosti proizvoda, demonstrirate način funkcionisanja, kao i da objavite tutorijale i razne edukativne vlogove. Posebno stoga što pregled video sadržaje predstavlja trećinu online aktivnosti Internet korisnika. Dakle, osim content marketinga u obliku blogova, vlogovi, odnosno video sadržaj je veoma dobar način da poboljšate optimizaciju stranice. Napraviti samostalno video sadržaj koji će biti interesantan i profesionalno urađen nije tako lako, ali online postoje prilično dobre besplatne aplikacije, odnosno programi za snimanje ekrana računara. Ovi programi za snimanje ekrana računara omogućavaju korisnicima snimanje tutorijala, mogućnost snimanja jednog ili više ekrana, istovremeno snimanje zvuka i slike, izvoz videozapisa u različitim formatima, a neki omogućavaju i uređivanje nakon snimanja na vrlo jednostavan način.

Programi za snimanje ekrana računara

     U nastavku je lista najboljih besplatnih programa za snimanje ekrana računara koja uključuje i osnovne karakteristike navedenih programa i aplikacija. Neki od najpopularnijih su: Loom, CamStudio, OBS Project, Apowersoft, EzVid, Screenpresso i drugi.

OBS

     Open Broadcast Software Project je besplatni i otvoreni softver za snimanje videozapisa i prenosa uživo. Može se koristiti za Windows, Mac i iOS i Linux. Ali ne posjeduje video editor, odnosno ne omogućava uređivanje videozapisa nakon snimanja.

Loom

     Loom je besplatni program za snimanje ekrana računara, kojeg možete preuzeti kao Chrome aplikaciju ili kao aplikaciju za desktop. Snimke koje napravite sa ovom aplikaciju se skladište u Loom-ovo cloud skladište čiji je kapacitet neograničen. Loom uključuje jednostavan alat za rezanje početka i kraja snimka, ali ne i druge karakteristike za uređivanje videozapisa. Pri snimanju omogućava pauziranje snimka u bilo kom momentu i nastavak snimanja naknadno. Može snimati ekran i web kameru, ili samo zaslon ili samo web kameru. Snimka se pohranjuje na loom.com, ali je možete preuzeti u MP4 formatu. Može se koristiti za Windows, Mac i iOS.

EzVid

     EzVid je besplatni softver za snimanje videa i ekrana. Sadrži uređivač videozapisa, ali zauzima do 10 GB prostora hard diska što može usporiti starije uređaje. EzVid omogućava crtanje i snimanje na ekranu, a svojim snimkama možete dodati i naslov, opis, ključne riječi i druge meta opise.

Apowersoft

     Apowersoft video uređivač je prilično jednostavan program za snimanje koji nudi mogućnost neograničenog snimanja video i audio sadržaja. Omogućava urezivanje segmenata, dodavanje tekstualnih slojeva i podešavanje kontrasta, svjetline i zasićenosti boje. Videozapis je moguće sačuvati u različitim formatima i postavljati na Youtube i slične platforme. Može snimati cijeli ekran ili dijelove ekrana u različitim formatima. U besplatnoj verziji programa nije moguće ukloniti vodene žigove sa videozapisa.

Rylstim

     Rylstim Screen Recorder je besplatan program koji omogućava snimanje ekrana računara, kao i preuzimanje snimka kao AVI datoteke. Veoma je jednostavan za korištenje, ali ne uključuje snimanje zvuka niti dodavanje snimka, odnosno video editor.

Icecream Screen Recorder

     Icecream Screen Recorder može snimiti cijeli ekran računara ili samo određene dijelove ekrana. Snima videozapise u MP4, MKV ili WebM formatu, omogućava snimanje zvuka zajedno s videozapisom, te snimanje putem web kamere zajedno sa snimanjem na ekranu.  Također, omogućava crtanje na ekranu tokom snimanja, ali besplatna verzija programa ograničava snimanje na 10 minuta snimka. Upotreba snimaka je dozvoljena za tutorijale i personalnu upotrebu, ali ne i za komercijalnu upotrebu u besplatnoj verziji programa.

Screenpresso

     Screenespresso je jedan od programa za snimanje ekrana koji ima besplatnu verziju. Omogućava snimanje zvuka i web kamere zajedno sa ekranom, te upotrebu tih snimaka i za komercijalne svrhe. Besplatno izdanje ograničava maksimalnu dužinu snimanja na 3 minute, a ograničene su i karakteristike za uređivanje snimaka. Također, u besplatnoj verziji nije moguće ukloniti vodene žigove sa slika i videozapisa.

CamStudio

     CamStudio je besplatan softver za snimanje ekrana računara koji uključuje i jednostavan video editor. CamStudio pruža mogućnost snimanja web kamere zajedno sa ekranom, te dodavanje tekstualnih slojeva, kao i dodavanje određenih efekata. Videozapise možete sačuvati kao standardne AVI video datoteke.

Screencastify

     Screencastify je odličan izbor za one kojima treba jednostavan program za snimanje ekrana, a postavlja se kao dodatak Chrome pretraživaču. Besplatan je za do 50 videozapisa mjesečno koji uključuju vodeni žig i kraći su od 10 minuta.

Plaćeni programi za snimanje ekrana

     Neki od ovih besplatnih programa imaju i pro verziju sa naprednim karakteristikama, odnosno verziju koja se naplaćuje. Pored besplatnih programa za snimanje ekrana računara postoji i mnoštvo programa čija se upotreba naplaćuje, ali imaju besplatan probni period koji možete iskoristiti. Neki od njih su veoma pristupačni i odličan izbor za one kojima je snimanje neophodno i glavni izvor online sadržaja. Plaćeni programi za snimanje ekrana računara koje možete razmotriti su slijedeći:

  1. FlashBack Pro je prosječan program za snimanje ekrana sa odličnim alatima za uređivanje zvuka koji nudi probni period, a cijena kupovine iznosi $49. 
  2. Bandicam aplikacija je odlična za snimanje videozapisa visoke rezolucije, a možete je kupiti po cijeni od $39.
  3. Movavi Screen Recorder je aplikacija za snimanje sa ugrađenim video editorom koji možete kupiti po cijeni od $65.
  4. ScreenFlow je odličan program sa vlastitom bibliotekom slika koje možete koristiti pri izradi snimaka koji nudi probni period, a možete ga kupiti po cijeni od $129.
  5. Camtasia je jednostavan program za korištenje sa odličnim video editorom koji nudi probni period, a ako planirate kupiti cijena iznosi $269.

     Prije nego se odlučite za program koji Vam naviše odgovara, iskoristite probnu verziju više različitih programa i odlučite koji od njih zadovoljava sve Vaše potrebe.

Korisni savjeti

     Svaki od ovih programa ima svojih prednosti i nedostataka, zato prvobitno trebate utvrditi koje karakteristike trebate za projekat na kome radite. Tim potrebama se trebate voditi u potrazi za odgovarajućim programom. Prije samog početka snimanja da ne biste bespotrebno tratili vrijeme i da biste izgledali i zvučali samouvjereno i profesionalno ako videozapis namjeravate postaviti na Youtube platformu, bitno je da uvijek imate plan po kome snimate video. Trajanje videozapisa utiče na njegovu efikasnot, tako da ako možete skratiti videozapis do te mjere da obuhvati sve bitne elemente izlaganja, svakako to uradite. Audio koji prati video treba biti jednako kvalitetan, bez pozadinske buke. Ne prelaziti sa jednog segmenta videa na drugi prebrzo i nejasno, posebno ako radite tutorijale. I svakako izrežite eventualne greške sa konačnog videozapisa.

 

Please follow and like us: