• 062 223 604
  • marketingfann@gmail.com
Advertising
Mobilni marketing: definicija i značaj u digitalnom poslovanju

Mobilni marketing: definicija i značaj u digitalnom poslovanju

Šta je mobilni marketing?

Mobilni marketing

     Koliko je važan mobilni marketing u savremenom poslovanju govore samo neke od slijedećih činjenica za 2018. godinu:

  • procenat Internet korisnika koji posjećuju stranice putem mobilnih uređaja se povećao na čak 63%,
  • vrijeme provedeno online koristeći mobilne uređaje iznosi 49%,
  • 61% korisnika e-mail poruke čita putem mobilnih uređaja,
  • 3 od 4 korisnika online pretragu vrši putem mobilnih uređaja.

Ove statistike pokazuju koliko je upotreba mobilnih uređaja u porastu i koliko je ovaj vid promocije postao značajan segment marketinga. Mobilni marketing podrazumijeva strategiju digitalnog marketinga čija je svrha da dosegne ciljno tržište putem pametnih telefona, tableta i sličnih mobilnih uređaja, i to putem SMS, MMS i e-mail poruka, te kreiranja mobilnih aplikacija i mobilnih web-stranica. Ovakav vid oglašavanja je moguće primijeniti u svim vrstama poslovanja.

Strategije mobilnog marketinga

     Razvoj strategije za mobilni marketing je neophodan jednako kao i za bilo koji drugi vid oglašavanja. Najčešće strategije putem kojih se odvija mobilni marketing su:

  • mobilne aplikacije se odnose na kreiranje aplikacije, ali i na prikaz oglasa u toku korištenja određene aplikacije,
  • SMS marketing se odnosi na oglašavanje putem tekstualnih poruka na mobilnim uređajima,
  • MMS marketing se odnosi na oglašavanje putem slikovnih poruka na mobilnim uređajima,
  • marketing putem igrica se odnosi na oglase koji se prikazuju u toku korištenja određenih igrica,
  • QR kodovi koje korisnici mogu skenirati, a koji ih šalju na određenu web adresu,
  • lokalni oglasi koji se odnose na prikaz oglasa na mobilnom uređaju samo kada se korisnik nalazi u neposrednoj blizini poslovnog objekta.

     Strategija kampanje za mobilni marketing, kao i svaka druga marketinška strategija, treba biti usmjerena ka ciljnoj grupi potrošača. Ciljevi kampanje trebaju biti jasno postavljeni, te jednostavni i zanimljivi korisniku. Prvi korak u kreiranju optimalnog iskustva za korisnike jeste mobilna optimizacija web-stranice na koju šaljete korisnika bilo putem aplikacije ili SMS poruke. To podrazumijeva dizajn web-stranice koji treba biti "responsive" ili "mobile-friendly", odnosno dizajn prilagođen prikazu na malim ekranima kao što su mobiteli ili tableti. Postoje stranice kao što su TestMySite ili mobiReady putem kojih možete testirati prikaz web-stranice u različitim veličinama.

     Drugi korak podrazumijeva da svaki oglas sadrži tzv. poziv na akciju (engl. call to action ili CTA) kao dio svog sadržaja. Dakle, ako oglas sadrži link za prodaju određenih proizvoda, taj link treba direktno da vodi na stranicu na kojoj se vrši prodaja bez previše preusmjeravanja. Tekstualne poruke trebaju sadržavati ispod 160 karaktera, sa jasnim i preciznim pozivom na akciju, odnosno jasnim instrukcijama za korisnika. Svaka kampanja treba imati mogućnost mjerenja uspješnosti, bilo da su u pitanju povećana prodaja ili povećan broj posjeta web-stranici. Naravno, kampanje možete testirati na različite načine, kao i analizirati sadržaj, ponašanje potrošača, konverziju i slično putem Google Analytics platforme.

Baza potrošača

     Svaka organizacija bi trebalo da posjeduje jedinstvenu bazu podataka o potrošačima, odnosno korisničku bazu. Korisnička baza podrazumijeva grupu stalnih kupaca proizvoda i/ili usluga koja se gradi sakupljanjem osnovnih informacija o kupcima. Ta baza podataka treba da sadrži sve relevantne informacije o potrošačima, demografske, geografske, socijalne, ekonomske i druge karakteristike potrošača. Informacije o kupcima se mogu sakupljati na razne načine, od učešća u nagradnoj igri preko programa lojalnosti do poklon bonova i sniženja. Veoma je bitno da baza koju gradite bude na dobrovoljnoj osnovi i da imate tačne informacije. Kupovanje mail adresa i brojeva telefona i slanje oglasa na takve adrese je bespotrebno trošenje novca bez povrata na uloženo.

Prednosti i nedostaci

     Ovakav vid oglašavanja je vrsta dvosmjerne komunikacije između ponuđača/brenda i potrošača. Ciljanje potrošača na osnovu demografskih, geografskih i drugih pokazatelja je još jedna od prednosti ovakavog vida oglašavanja. Također, mobilni marketing je prilično jeftin vid promocije, te omogućava uvid u povrat na uložena sredstva. SMS i MMS marketing sa 98% otvorenih poruka od strane korisnika je mnogo uspješniji od e-mail marketinga čiji tekst pročita svega 22% korisnika. Reakciju korisnika je moguće pratiti i tako ocijeniti uspješnost kampanje. S druge strane, navigacija na mobilnim telefonima je otežana, pa korisnici često zanemare oglas.

Please follow and like us: