• 062 223 604
  • marketingfann@gmail.com
Blog
Koliko naplatiti usluge dizajna i marketinga? – Vrednovanje kreativnog rada

Koliko naplatiti usluge dizajna i marketinga? – Vrednovanje kreativnog rada

Koliko naplatiti dizajnerske usluge?

Vrijednost usluga

     Jedna od najčešćih nedoumica u kojima se nalaze marketing stručnjaci i grafički dizajneri na početku svog bavljenja marketingom i dizajnom jeste koliko naplatiti usluge dizajna i marketinga. Cijenu dizajna ili bilo kog kreativnog rada je posebno teško odrediti dizajnerima koji su freelanceri. U vrednovanje projekta može biti uključeno više varijabli koje direktno ili indirektno utiču na cijenu rada. Također, postoji varijanta fiksnih cijena ili određivanje cijene po utrošenom satu rada.

     Postoji mnoštvo načina da ocijenite vrijednost određenog projekta na kome radite i, način na koji predstavite projekat, može utjecati na to kako klijent doživljava vrijednost tog posla. Možete biti doživljeni kao stručnjak u oblasti kojom se bavite, ili rizikovati da ne razumijete i podcijenite opseg posla i da vaš rad bude smatran nekvalitetnim. Dakle, koliko naplatiti usluge dizajna i marketinga?

Koliko naplatiti usluge dizajna i marketinga?

     Ono od čega trebate krenuti jeste pitanje: Šta je potrebno uzeti u obzir prilikom određivanja cijene rada? Ne postoji jedinstvena formula po kojoj možete izračunati cijenu rada, jer postoji mnoštvo faktora koji utiču na tu cijenu. U tekstu u nastavku ćemo iznijeti neke faktore koji utiču na vrednovanje rada kako biste približno mogli odrediti cijenu vlastitog rada.

Šta utiče na visinu cijene?

     Različiti faktori određuju cijenu rada, od iskustva dizajnera preko talenta koji posjeduje do vrste usluge koju nudi. Rad koji zahtijeva više vještine i znanja ili više utrošenog vremena, kao na primjer 3D dizajn, više i vrijedi. Osim vremena utrošenog u rad, svakako uzmite u obzir i specifične programe koje koristite u izradi dizajna. Na formiranje cijene utiče i rok za izradu projekta. Ako klijent zahtijeva relativno kratak rok za ispostavu dizajna, to dodatno podiže cijenu rada.

     Ako ste početnik, dobar način da procijenite svoje sposobnosti jeste da samostalno odradite zamišljeni projekat. Na ovaj način ćete utvrditi količinu vremena potrebnog za izradu projekta, te količinu resursa korištenih u izradi projekta (stock fotografije, ikonice, fontovi i slično). Da biste saznali visinu satnice, uvijek možete potražiti online cijene grafičkog dizajna po satu lokalnih štamparija ili analizirati ponude dizajnera na stranicama kao što su Upwork, Freelancer, Fiverr i slično. Na isti način možete saznati i paušalne cijene projekata, kao što je dizajn brošura, letaka itd. Na taj način se možete orijentisati u odnosu na cijene drugih, ali nikada nemojte potcjenjivati svoje vještine i kreativnost.

Naplata po satu

    Naplata kreativnog rada po satnici dugoročnih projekata je efikasna, ako iskomunicirate takav plan naplate u startu sa klijentom. Naplata po satnici ima mnoštvo detalja na koje trebate biti spremni. Naizgled je lakše naplatiti po satnici od određivanja paušalne cijene, ali budući da klijentima morate unaprijed dati ukupnu cijenu (ukupni broj sati koje planirate raditi x satnica), to može donijeti dodatne poteškoće. Nekada nećete imati jasan uvid u to koliko vam vremena treba za određeni projekat, i može se desiti da ste na pola projekta iskoristili broj dogovorenih sati. S vremenom ćete moći preciznije odrediti broj sati za rad na određenom projektu i tako zadati odgovarajuću cijenu.

      Osim toga, ne trebate se dovesti u situaciju da date detaljnu analizu načina na koji zbrajate te sate. Previše detalja vodi do previše pitanja od strane klijenata. Prelazak iznad proračunatog broja sati se ne isplati ni dizajneru niti klijentu. Također, vještiji dizajneri mogu posao uraditi vrlo brzo, te u tom slučaju naplata po satnici nije dobra opcija.

Paušalna naplata

     Paušalna naplata zvuči jednostavnije, posebno za klijente. Kod paušalne naplate klijenti nisu u strahu da premaše satnicu, i time i predviđeni budžet projekta. Na neki način su rasterećeni i dizajneri i klijenti.

     Dobar način je da kod paušalne naplate odredite raspon u cijeni koju plasirate klijentu, a ne fiksnu cijenu. Na taj način ćete biti u mogućnosti da naplatite više ako za tim ima potrebe bez rizika da naljutite klijenta. Tako biste, na primjer, cijenu dizajna vizit kartice postavili od 20 do 30 $. U ponudi, osim cijene uvijek trebate napomenuti da su/nisu u cijenu uključene izmjene, da će dobiti jedan, dva ili tri prijedloga vizuala, da su/nisu u cijenu uključeni dodatni materijali kao što su fotografije, te da li su u cijenu uključeni radni fajlovi i slično.

Pregovaranje

     I kod paušalne naplate i naplate po satu, postoji mogućnost pregovaranja. Zato prva cijena koju postavite klijentu, uvijek treba biti viša od stvarne cijene koju očekujete da ćete zaraditi. Tu cijenu u toku pregovora uvijek možete spustiti za 20%, 30% i tako učiniti da se klijent osjeća povlaštenim. Svaki popust u očima kupaca izgleda kao ušteda i to trebate često prakticirati u pregovorima s klijentima.

Premalo ili previše?

     Da li je naplaćeno premalo ili previše je vječito pitanje, čak i za one iskusne. Cijenu ne određuje samo broj utrošenih sati, količina rada i slično, već i vrsta klijenta. Dakle, pri naplati je potrebno razmišljati i o nekim drugim elementima osim samog rada. Neki klijenti ne donose mnogo posla, ali mogu biti dobra preporuka. Dok drugi klijenti će uraditi jednokratan posao bez mogućnosti da dugoročno sarađujete.

    Bez obzira za koju varijantu naplate se opredijelili, desit će se da ćete imati klijente i projekte koji su izuzeci koji ne podliježu niti jednom pravilu. Nekada projekat koji izgleda jednostavno može da bude vrlo zahtijevan. Nekada imate vrlo zahtijevne (čitaj: naporne) klijente za rad koji vam kroz komunikaciju oduzmu toliko vremena i energije da im ne možete naplatiti realnu cijenu utrošenog vremena (niti utrošenih živaca). U svakom slučaju, dobra strategija određivanja cijena može vam pomoći da dobijete klijente koje želite i zaradite solidan prihod. Na početku je to uvijek lutrija, a nakon nekog vremena i iskustva, taj proces teče mnogo bezbolnije i jednostavnije.

 

Please follow and like us: