• 062 223 604
  • marketingfann@gmail.com
Blog
Ključne riječi u optimizaciji web-stranice: analiza i alati za odabir riječi

Ključne riječi u optimizaciji web-stranice: analiza i alati za odabir riječi

Kako odabrati odgovarajuće ključne riječi?

Šta su ključne riječi?

     SEO ili optimizacija web-stranice, odnosno sadržaja koji se plasira na web-stranici ima za cilj povećanje web prometa poboljšanjem pozicije na stranici rezultata pretrage. Postoji više faktora koji utiču na optimizaciju određenog sadržaja, kako unutrašnjih tako i vanjskih faktora. Jedan od najznačajnijih faktora jesu ključne riječi. Ključne riječi (engl. keywords) predstavljaju riječi, odnosno izraze ili fraze kojim se najbolje opisuje sadržaj na stranici ili objavi, odnosno pojmovi koji su relevantni za pretraživanje određene teme. Ključne riječi u optimizaciji web-stranice direktno utiču na pozicioniranje web-stranice u rezultatima pretrage i prvi su korak ka uspješnoj optimizaciji stranice.

     Ključne riječi su fraze koje mogu biti:

    • Kratke ključne riječi se sastoje od jedne do tri riječi i nemaju precizno značenje (npr. besplatne fotografije). Ovakve vrste ključnih riječi su veoma konkurentne i imaju visok opseg pretraživanja. U ovakvim slučajevima je teže pozicionirati takvu frazu na prvu stranicu rezultata pretrage. Samim tim, ova vrsta ključnih riječi donosi manju količinu web-prometa stranici. 
    • Duge ključne riječi ili fraze se sastoje od tri ili više riječi (npr. stranice sa besplatnim fotografijama, izrada besplatnih fotografija, kako pronaći besplatne fotografije online i sl.). Ovakve riječi imaju znatno manji opseg pretraga, ali su i manje konkurentne te se jednostavnije bolje pozicionirati u rezultatima pretrage.

     Osim ovih postoje riječi koje su aktualne trenutno i riječi koje su tzv. evergreen. U prvom slučaju se radi o riječima koje se odnose npr. na određeni događaj ili film koji je popularan u kratkom periodu. Dok se u drugom slučaju radi o riječima koje su relevantne u svako doba i za kojima je pretraga dosljedna tokom dužeg perioda.

Ključne riječi u optimizaciji web-stranice

     Ključne riječi u optimizaciji web-stranice su dio procesa koji polazi od:

    1. kreacije ličnosti idealnog kupca - Internet korisnici uglavnom pretražuju za njih relevantne informacije kao odgovor na rješenje njihovih problema ili potreba, ne vrše pretragu isključivo tražeći proizvod i/ili uslugu koju nudite, stoga je potrebno da poznajete korisnike koji su ujedno i potencijalni potrošači;
    2. strategije izbora ključnih riječi - ciljanje na duže fraze koje su manje konkurentne donosi više uspjeha u rezultatima pretraživanja; 
    3. pronalska ključnih riječi - postoji cijeli niz alata koji mogu pomoći u pronalasku relevantnih ključnih riječi;
    4. odabira ključnih riječi - suziti izbor ključnih riječi, odnosno napraviti listu najznačajnijih fraza na osnovu važnosti, opsega pretrage i sličnih parametara;
    5. ciljane ključne riječi - odabir ciljane fraze, odnosno primarne ključne riječi procesom eliminacije riječi koje su veoma konkurentne. 

     Kada kreirate sadržaj na osnovu primarnih ključnih riječi, odnosno odabrane ciljane fraze, istovremeno trebate koristiti (u manjoj mjeri) i sekundarne ključne riječi. Sekundarne ključne riječi su riječi koje dodatno opisuju primarnu riječ i uključuju sve ostale ključne riječi koje ciljate. Primarna ključna riječ je npr. pretplata za mobilne uređaje, dok se sekundarni pojmovi u ovom slučaju odnose na riječi kao što su probni period, mjesečna pretplata, kupovina mobilnih uređaja i slično.

Alati za analizu ključnih riječi

     Osim same pretrage putem Google-ovog pretraživača Chrome, postoji niz drugih alata za analizu i izbor ključnih riječi kao što su: Keyword Planner, Ubersuggest, Keyword Shitter itd.

Keyword Planner - alat koji je dio reklamne platforme AdWords, a omogućava istraživanje i analizu liste ključnih riječi za upotrebu u reklamnim kampanjama.

Google Trends - pokazatelj trendova u oblasti pretraživanja koji otkriva koliko se često neki pojam unosi u pretraživač u odnosu na ukupni obim pretraživanja web lokacije u određenom vremenskom periodu.

Google Chrome - najpopularniji pretraživač koji nudi mogućnost automatskog predlaganja za generisanje neograničenog broja ideja za ključne riječi.

Google Search Console - osim za pretragu novih ključnih riječi, ovaj alat možete koristiti za analizu postojećih riječi. Omogućava analizu prometa i riječi koje vode do stranice, ali i prosječnu poziciju za svaku riječ. 

Ubersuggest - alat za pretragu ključnih riječi koji pruža kompletan uvid u promet web-stranica i njihovih organskih ključnih riječi.

Keyword Shitter - alat koji generiše mnoštvo srodnih pojmova unosom željene ključne riječi. Također, omogućava uvid u najtraženije pojmove, ali ne i uvid u opseg pretraživanja i trendove pretraga.  

Wordtracker - alat za pretragu ključnih riječi koji prikazuje opseg pretraživanja, konkurentnost, broj stranica na kojima se riječ pojavljuje i dr. 

Keywords Everywhere - dodatak pretraživaču koji omogućava uvid u mjesečni opseg pretraživanja i podatke o konkurenciji za svoj popis ključnih riječi.

     Neki od ovih alata funkcionišu za bhs jezike kao npr. Keyword Planner, Google Trends, Chrome, Keyword Shitter i Ubersuggest. Drugi su namijenjeni samo za englesko govorno područje kao što je Keywords Everywhere.

Kako optimizirati web-stranicu koristeći ključne riječi?

     Odabrane primarne ključne riječi trebaju biti dio:

    • URL teksta objave ili stranice,
    • naslova i podnaslova u sadržaju, 
    • sadržaja objave,
    • kratkih opisa (meta opisa), te
    • naziva i opisa slika i videozapisa. 

     Također, u sadržaju objave je poželjno koristiti i povezane ključne riječi i dodatno ih isticati u tekstu (npr. podebljati dio teksta koji sadrži povezanu ključnu riječ). Ključne riječi u optimizaciji web-stranice predstavljaju razliku između pozicioniranja na prvo mjesto u rezultatima pretrage, ili prvu stranice rezultata pretrage (SERP) i pozicioniranja na bilo kojoj narednoj stranici čija je čitanost neuporedivo lošija.

Please follow and like us: