• 062 223 604
  • marketingfann@gmail.com
Blog
Kako pronaći posao kao grafički dizajner? – Savjeti i smjernice

Kako pronaći posao kao grafički dizajner? – Savjeti i smjernice

Kako pronaći posao kao grafički dizajner?

Šta trebate znati o poslu grafičkog dizajnera?

    Posao grafičkog dizajnera jeste kreacija vizualnog koncepta u svrhu predstavljanja ideja koje nadahnjuju, informišu i privlače potrošače. Za to koriste određene kompjuterske programe, kao što su Adobe programi, CorelDraw i slično. Cilj je da kreiraju cjelokupan izgled i dizajn koji se može primjenjivati na različitim materijalima, kao što su oglasi, brošure, katalozi, logotipi, plakata itd. U biti, svako poduzeće u okviru svog poslovanja treba imati grafičkog dizajnera i tim marketinških stručnjaka, kako bi bez poteškoća kreirali marketinške materijale. Grafički dizajneri kombinuju umjetnost i tehnologiju za predstavljanje ideje putem slike za šta koriste razne dizajnerske elemente. Za one koji se već bave ovim poslom, bilo da su početnici ili ne, sasvim je jasno šta dizajnerski posao podrazumijeva. Ali ono s čime se početnici u grafičkom dizajnu suočavaju, jeste kako pronaći posao kao grafički dizajner?

     U nastavku ovog teksta ćete pročitati neke od koraka kako pronaći posao kao grafički dizajner, ali i mnoštvo savjeta i smjernica. Svrha ovog teksta jeste da pomogne početnicima u grafičkom dizajnu koji još uvijek ne znaju odakle poći u pronalasku posla i čija je najveća poteškoća nedostatak iskustva u grafičkom dizajnu.

Koraci u pronalaženju posla

     Neki od narednih koraka u pronalaženju posla kao grafički dizajner su nešto što vjerovatno već znate, ali ćete sigurno pronaći i neke od koraka koji će vam koristiti u daljem radu i afirmisanju.

Rezime

    Dizajneri imaju dodatni izazov prilikom izrade vlastitog rezimea, on mora ne samo uključivati ​​uvjerljiv sadržaj, već i izgledati sjajno. Sadržaj rezimea treba biti koncizan, čitljiv i jasan, te najvažnije, prilagođen poslu za koji aplicirate. Kada kreirate rezime za određeni posao, prilagodite ključne riječi u rezimeu onim upotrebljenim u opisu posla za koji aplicirate. Imajte na umu da je komunikacija ideja u poslu grafičkog dizajnera nezaobilazna kao dio seta vještina koje bi trebalo da posjedujete. Obzirom da ovo nije tekst o tome kako da kreirate zavidan rezime, više o toj temi možete pročitati u članku na portalu Novoresume.

Portfolio

     Grafički dizajneri su prije svega kreativci koji najveći značaj pridaju detaljima i percepciji ideja. Portfolio je dokument koji ističe vještine, radno iskustvo, talenat i kreativnost dizajnera. Portfolio je osnova na kojoj počiva odluka o izboru grafičkog dizajnera za određeni projekat ili posao. Portfolio treba sadržavati radno iskustvo, neke uzorke rada dizajnera, kao i svjedočenja prošlih klijenata o kvaliteti rada grafičkog dizajnera. Naravno, esencijalno je da napišete par rečenica o sebi, odnosno brendu koji predstavljate klijentima. To je način da predstavite svoj rad i da prodate uslugu koju nudite klijentima. Prije no kreirate portfolio, trebate imati dovoljno radova za prikaz (kolekcija se treba sastojati od najmanje 20-ak kvalitetnih radova). Radove je potrebno razdvojiti po kategorijama (logotipi, brošure, online oglasi ...), ali i prikazati raznolikost u tematici radova. Također, poželjno je uključiti preporuke i mišljenja klijenata s kojima ste radili. Prikaz radova treba biti jednostavan, pregledan i skladan, odnosno privlačan oku.

Vježba

    Sad slijedi najvažniji dio: kako kreirati kvalitetne radove i doći do inspiracije? Zapravo je jednostavno: vježba. Nebitno je kako ste došli do toga da postanete grafički dizajner (kurs, studij itd), vježba i istrajan rad na usavršavanju je ono što će vas izdvojiti iz mase. Možete početi s tim da kreirate logotip za sebe ili da kreirate kompletan vizualni identitet za zamišljenog klijenta. Postoji stranica koja se zove FakeClients koja vam omogućava da vježbate dizajn na osnovu zahtijeva zamišljenih klijenata.

     Baš kao i dizajn za zamišljene klijente, i redizajn postojećeg brenda je odličan način za sticanje dodatnog iskustva s dizajnom. Redizajn postojećih brendova može biti idealan ako se radi o malom brendu za koji se može unaprijediti brendiranje. Što više vremena uložite u grafički dizajn, sam proces dizajniranja će jednostavnije teći. Svaki novi projekat vas nauči nečemu novom, bilo da je u pitanju upotreba novih kratica na tastaturi ili nešto o kombinaciji i teoriji boja.

Besplatni projekti & kooperacije

    Pored vježbe, da biste imali 20+ kvalitetnih radova potrebni su vam inspiracija i projekti na kojima ćete raditi. Inspiraciju za grafičke dizajnere možete pronaći na nekim od slijedećih stranica: Pinterest, Dribbble, Behance, Abduzeedo, Awwwards i mnoge druge stranice. Sad je pitanje: kako doći do pravih projekata na kojima ćete raditi da biste te radove prikazali? Do klijenata kojima ćete raditi besplatno usluge grafičkog dizajna možete doći na više načina: putem objava na društvenim mrežama, slanjem ponuda firmama putem maila, ponuda za kooperaciju na projektima na kojima kolege dizajneri već rade, i slično.

     Osim toga, možete kontaktirati i influensere i ponuditi besplatno uređivanje fotografija u zamjenu za preporuku. Svi projekti na kojima učestvujete na bilo koji način će obogatiti vaš portfolio, upoznati vas sa svim aspektima rada sa klijentima, donijeti vam preporuke, ali i povezati vas sa zajednicom dizajnera i poslodavaca.

Freelancing

     Freelancing ili honorarni rad je jedan od prvih savjeta koje ćete dobiti kada bilo kog dizajnera upitate za posao. Rad na stvarnim projektima i sa klijentima koji vam daju konkretan brifing je najbolje moguće iskustvo. To će vam koristiti, ne samo u pogledu usavršavanja vještina, već i u direktnoj komunikaciji s klijentima. Najbolji način za pronalaženje honorarnih poslova je online, na raznim mrežama i platformama. Neke od popularnijih platformi gdje grafički dizajneri rade honorarno su: Freelancer, Upwork, Fiverr, 99design i druge.

Online prisustvo

    Online prisustvo je obavezno za sve grafičke dizajnere. Internet platforma, za prikaz radova i održavanje komunikacije sa ljudima zainteresovanim za grafički dizajn, je neophodna. Portfolio možete izložiti potencijalnim klijentima na uvid na različite načine:

  • putem društvenih mreža (Facebook stranice, LinkedIn profil, Pinterest, Instagram),
  • putem stranica kao što su: Behance, Dribbble, i slično,
  • putem vlastite web-stranice.

Online grupe i zajednice dizajnera

     Jedan od najboljih načina da budete u toku sa novostima u oblasti grafičkog dizajna, da budete informisani, te da podijelite iskustva, jeste online povezivanje sa zajednicom dizajnera. Tako se možete pridružiti raznim Facebook grupama u kojima dizajnerima nude posao, ali i dizajneri pokazuju radove, dijele iskustva i međusobno se potpomažu. Također, važno je pridružiti se Behance, Dribble i sličnim zajednicama. U takvim zajednicama možete pronaći i mentore koji mogu pregledati uzorke rada i ponuditi savjete o tehnikama koje će poboljšati kvalitetu vaših radova. Mnoštvo je prednosti interakcije sa ljudima koji se bave sličnim ili istim poslom.

Influenseri i blogovi

     Da biste usavršili svoje vještine i znanje, poželjno je da pratite uticajne pojedince iz oblasti kojom se bavite. Od poznatih grafičkih dizajnera možete dobiti inspiraciju, naučiti kako se vode društveni profili, naučiti nove tehnike, a većina njih vrlo rado dijele svoje iskustvo i znanje. Neki od poznatih dizajnera su: Mike Perry, Jacob Cass, Jennet Liaw, David Airey, Annie Atkins i mnogi drugi. Pored influensera, možete pratiti i blogove koji se bave temama grafičkog dizajna, kao što su: Adobe Creative Magazine, Canva's Design School, Creative Bloq, Inspiration Grid i drugi.

Konstantno usavršavanje

     Uspješna karijera podrazumijeva cjeloživotno obrazovanje kako bi naučili osnove inovativnog dizajna. Kontinuirano poboljšavanje i rad na unaprjeđenju vještina podrazumijeva ulaganje u obrazovanje, ostvarivanje certifikata, učešće na takmičenjima, ali i unaprjeđivanje komunikacijskih vještina, upravljačkih vještina itd. Na platformi YouTube mnogo uspješnih grafičkih dizajnera drži tutorijale iz različitih oblasti koje možete pratiti i tako učiti. Ranije smo pisali na temu popularnih YouTubera iz oblasti grafičkog dizajna. Čitanje knjiga na temu grafičkog dizajna je još jedan od načina da usavršavate svoje znanje.

Pokušaj još jedanput

     Ako ste pokušali mnogo puta i bili odbijeni, to nikako ne znači da trebate odustati od bavljenja ovim poslom. Svaki početak je težak, a odustajanje nije opcija. Profesionalna nadogradnja  i konstantno usavršavanje je obavezno kako biste bili bliže uspjehu.

     Imajte na umu da svaki dizajner, koliko god bio dobar, ima iza sebe radove na koje nije toliko ponosan. Vjerovatno ćete imati određeni dio radova koje ne biste željeli staviti u svoj portfolio, jer u dizajnu nije vaša riječ zadnja već klijenta za koga radite. Nekada klijenti, nasuprot svim usmjerenjima i savjetima koje daju dizajneri, odaberu i izmijene vizuale do te mjere da ti vizuali ne prikazuju sve sposobnosti grafičkog dizajnera.

 

Please follow and like us: