• 062 223 604
  • marketingfann@gmail.com
Advertising
Google Display oglašavanje: Kako postaviti Display kampanju?

Google Display oglašavanje: Kako postaviti Display kampanju?

Koraci pri postavci Google Display kampanje

Google Display oglašavanje

     Google AdWords nudi mnoštvo mogućnosti i različite vrste oglašavanja, od tekstualnih oglasa preko video oglasa do oglasa budem display banera. U posljednje vrijeme jedna od najtraženijih vrsta oglašavanja su GDN, odnosno Google Display Network. Google Display oglašavanje podrazumijeva prikazivanje banera korisnicima koji su dio GDN-a, a na osnovu njihovih prethodnih aktivnosti na mreži. Baneri su statične ili dinamične sličice (u JPEG, PNG ili GIF obliku) koje imaju za cilj da privuku pažnju posjetitelja određene web lokacije. Baneri se najčešće prikazuju na web portalima sa velikim brojem posjetitelja, a koji su dio Google Display Network-a. Ove sličice zauzimaju veći ili manji dio prostora, zavisno od dimenzija banera, na određenom portalu i nemoguće ih je neprimjetiti.

     Postavka oglasa putem GDN-a omogućava vam da oglas bude vidljiv milionima korisnika na najčitanijim portalima, te da bude vidljiv samo određenoj, ciljanoj publici. U nastavku je primjer display banera na jednom od portala koji su dio Google Display mreže.

 

Primjer Google Display oglasa
Primjer Google Display banera

Koraci pri postavci Google Display oglasa

     Kako pokrenuti Google AdWords račun možete pročitati na slijedećem linku Google AdWords. Ako imate već aktiviran ovaj račun, slijedeće što vam je potrebno jesu baneri u raznim dimenzijama. Maksimalan broj banera koje možete koristiti u jednoj oglasnoj grupi je 10, a mogu biti različitih dimenzija. Preporučljive dimenzije su: 300x250px, 336x280px, 728x90px, 160x600px, 300x600px, 970x250px,120x600px itd. Također, veličina fajla ne smije prelaziti 150KB. Vrsta fajlova koji su prihvatljivi za oglašavanje su: JPEG, PNG, SVG, GIF.  Ako imate na raspolaganju grafičkog dizajnera onda je to za njega jednostavan zadatak, ali ako nemate postoje online alati pomoću kojih možete kreirati banere prilagođene Google Display oglašavanju. Sve što vam treba jeste logotip, slika i slogan. Naravno, i malo kreaivnosti kako da te elemente uklopite tako da taj dizajn bude privlačna cjelina. Jedan od tih alata je Crello.

Korak 1: Izbor vrste kampanje

     Prvi korak pri postavci je odabir opcije + ili New Campaign. Dovoljno je da kliknete na All campaigns u gornjem lijevom uglu, nakon čega će vam se pojaviti opcija New campaign, nakon čega vam se pojavljuje prozor sa osam različitih opcija oglasa.

     Koji od ovih oglasa ćete odabrati ovisi o tome šta je cilj kampanje koju pokrećete. Nećemo pojašnjavati šta svaka od ovih opcija znači jer to nije tematika ovog bloga, ali i sam naziv oglasne opcije govori dosta o svrsi iste.

Korak 2: Vrste oglasa

    Drugi korak je odabir vrste oglasa, od kojih App promotion, Product and Brand consideration i Local store visits ne ostavljaju mogućnost Display oglasa. Izbor oglasa koji nude mogućnost display oglašavanje je slijedeći:

  1. Sales/Prodaja
  2. Leads/Konverzije
  3. Website Traffic/Saobraćaj na web stranici
  4.  Brand awareness/Podizanje svijest o brendu

Korak 3: Display opcije

     Nakon odabira vrste oglasa, birate opciju Display. Postoje dvije vrste display kampanja Standard i Smart (osim u slučaju kada odaberete opciju Brand awareness). Standardna display kampanja omogućava da postavite banere, te određene mogućnosti targetiranja i automatizacije. Smart Display kampanja podrazumijeva optimizirano licitiranje, targetiranje i oglase zasnovane na odabiru interesa kupaca za vaše proizvode i usluge. Ako ste početnik u ovoj vrsti oglašavanja, predlažemo da birate opciju Standard.

Korak 4: Odredišna stranica

     Naredni korak je unos odredišne stranice, odnosno linka/URL adrese na koju bi trebali voditi baneri kada se klikne na njih. Da bi odredišna stranica zadovoljila Google-ove uslove za posjete, mora ispuniti određene preduslove, kao što su SSL, da bude pretraživa od strane Google-a, i sl. Npr. stranice koje nemaju SSL Google ne odobrava kao validne, tako da ako vam oglas ne prolazi, dodatno se informišite koji su zahtjevi koje odredišna stranica treba ispuniti da biste aktivirali kampanju.

Korak 5: Izbor lokacije

     Nakon što ste kliknuli opciju Dalje/Continue, trebate ukucati naziv kampanje i birati geografsku lokaciju na kojoj će se oglas prikazivati. Geografsku lokaciju možete birati po gradovima unutar određene države ili po državama. Dovoljno je da ukucate naziv grada/države i da vam Google izlista opcije koje klikom odabirete. Ovdje imate mogućnost da targetirate ljude koji pokazuju interes za te lokacije ili se fizički nalaze na tim lokacijama, kao i da isključite ljude na osnovu istog tog principa. Ovo je zanimljivo za one koji se bave npr. turizmom pa tako mogu targetirati ljude koji se ne nalaze na određenom mjestu ali su pokazali određeni interes za to mjesto.

Korak 6: Jezik

     Možete izvršiti odabir jednog ili više jezika, zavisno od toga koje vam je ciljno tržište i gdje planirate prikazati oglas.

Korak 7: Licitiranje

     Ovo je jedan od najvažnijih koraka, ali teško da se može objasniti u par rečenica. Ovdje odabirete da li želite da platite na osnovu konverzija ili na osnovu prikaza. Ako odaberete opciju da plaćate na osnovu konverzija, onda imate mogućnost da odredite ručno visinu iznosa koji ste spremni platiti po jednom kliku ili prikazu. Možete i prepustiti da Google automatski odredi visinu iznosa koji ćete platiti po kliku ili impresiji.

Korak 8: Budžet

     U ovom dijelu unosite visinu iznosa koji planirate potrošiti na dnevnoj osnovi za oglašavanje. Ukupan iznos budžeta kampanje podijelite sa brojem dana trajanja kampanje i dobijete dnevni iznos.

Korak 9: Napredne opcije

     U ovom dijelu možete odabrati:

  • vrijeme prikazivanja oglasa (npr. od 06h do 12h),
  • datum početka i završetka kampanje,
  • vrstu uređaja na kojima će se oglas prikazivati (tableti, mobiteli ili računari),
  • rotaciju oglasa (ako u okviru jedne kampanje imate više grupa oglasa) i slično.

Korak 10: Targetiranje

     Nakon što ukucate naziv oglasa, birate publiku kojoj će se oglas prikazivati. Za ovaj dio postavke uzmite sebi najviše vremena, jer od ovoga zavisi performansa samog oglasa. Pravilno targetiranje publike kojoj će se oglasi prikazivati je osnova na kojoj počiva uspješnost oglasa. Nije poenta da uzalud bacate novac, već da dobijete maksimum od uloženog u oglas. Ovdje zapravo birate publiku na osnovu interesa koji pokazuju. Tako ako oglašavate npr. telefone, birate opcije poput Mobile Phones, Smartphones, itd.

Korak 11: Demografija

     U ovom dijelu imate mogućnost izbora na osnovu demografskih podataka (m/ž, godine, status).

Korak 12: Sadržaj

     U ovom koraku imate mogućnost da targetirate publiku na osnovu naslova za koje pokazuju interese, na osnovu ključnih fraza i na osnovu web lokacija koje posjećuju. Naslovi se odnose na različite oblasti, od umjetnosti preko zdravlja do sporta. Odabir odgovarajućih ključnih fraza je posebna stavka koja se svakako ne može objasniti u jednoj rečenici, ali ovdje je bitno da razmišljate “glavom vaših kupaca” i da unesete fraze koje bi najvjerovatnije pretraživali vaši potencijalni kupci. U dijelu pozicioniranje (Placement) dodajete web lokacije na kojima želite da se baneri prikazuju. To mogu biti određene aplikacije (Viber, Messanger), te portali kao što su index.hr, klix.ba itd.

Korak 13: Display baneri

     Posljednji korak je unos display oglasa. Odaberete do 10 banera koje želite da se prikazuju i postavite ih izborom opcije Upload display ads u prozoru Responsive display ad – Change. Nakon postavke banera birate opciju Create Campaign/Kreirajte kampanju, čime ste završili postavku kampanje. Da li je kampanja postala aktivna možete vidjeti unutar 24h, kada se počnu prikazivati rezultati kampanje.

     Aktivne kampanje je moguće i poželjno prilagođavati i optimizirati na dnevnoj osnovi. Rezultati koje kampanja ostvaruje su pokazatelj uspješnosti kampanje, a ako ste nezadovoljni rezultatima, onda trebate vršiti optimizaciju kampanje (dodati pozicioniranje, izbaciti određene placemente koji naplaćuju previše po kliku, i slično).

Prednosti ove vrste oglasa

     Google oglašavanje je postalo nezaobilazan dio online poslovanja, bez obzira koju vrstu oglasa koristite. Google display oglašavanje je posebno bitno u segmentu podizanja svijesti o brendu i da biste imali više pretraga za brendom koji oglašavate, ova vrsta kampanje je polazna tačka. Ako je više kupaca upoznato s vašim brendom, veći će biti i broj pretraga. Ako kupci uopće ne pretražuju naziv vašeg proizvode ili/i usluge koje nudite, potrebno je uložiti u izgradnju svijesti o tom brendu. Google Display oglašavanje utiče na stvaranje primarnog interesa za proizvod i/ili uslugu koju nudite.

    Display oglasi se kreiraju s grafičkim sadržajem i mogu se dizajnirati u stilu brenda koje prezentirate, stoga su upadljivi i vizualno privlačni. Ova vrsta oglasa je odlična i za remarketing koji omogućava da ciljane Display oglase postavite određenoj publici koja je prethodno posjetila vašu web stranicu.

 

Please follow and like us: