Facebook: kako napraviti poslovnu stranicu?
Facebook poslovna stranica
Facebook je internetska društvena mreža osnovana 2004. godine koja danas broji preko 2.07 milijardi aktivnih korisnika u svijetu na mjesečnom nivou. A ova mreža je svakako najpopularnija društvena mreža i u BiH sa oko 775 000 korisnika, kako kod mlađe populacije, tako i kod starije populacije. Susjedne države, također, imaju veliki broj korisnika, od čega prednjači Srbija sa preko 2 mil korisnika. Kad je u pitanju oglašavanje, ovu brojku sigurno ne treba zanemariti u modernom poslovanju. Posebno zato što ova mreža nudi mnoštvo opcija za besplatnu promociju proizvoda. To je idealan alat za male organizacije koje tek počinju svoj razvojni put.
Sve društevene mreže mogu poslužiti kao platforme za uspješne i produktivne poslovne procese i poduhvate, naročito u segmentu marketinga. Facebook nudi mnoštvo prednosti:
- možete koristiti za prikupljanje informacija (istraživanje tržišta) o potencijalnim kupcima
- omogućavate kupcima da Vas lakše pronađu
- možete ostvariti direktnu komunikaciju i dobiti povratne informacije od kupaca o proizvodu i/ili usluzi koju nudite
- oglašavanje koje je usmjereno ka određenoj skupini potrošača i sl.
Šta Facebook nudi?
Za početak treba razjasniti slijedeće opcije koje pruža ova mreža:
- Facebook profil (za pojedince)
- Facebook grupa (za skupine)
- Facebook stranica (poslovni profili)
Profil mogu koristiti isključivo fizička lica u svrhu komuniciranja sa prijateljima i poznanicima. Profil ima ograničenje na 5 000 prijatelja i svakako ga ne treba koristiti za poslovnu promociju. Ali za pokretanje Facebook stranice neophodno je prvobitno otvoriti profil. Facebook grupa bi trebala okupljati istomišljenike ili zaljubljenike u neku temu. Grupu može osnovati bilo ko prema svojim interesima i preferencijama, dok stranice ciljaju na službene predstavnike organizacije, javne ličnosti i sl. Grupu možete koristiti za uži broj korisnika u slučaju kada organizujete poseban program u okviru poslovanja. Preporučljivo je za poslovne organizacije da pokrenu stranicu putem koje je moguće steći neograničen broj pratilaca i predstaviti svoju robnu marku što većem broju potencijalnih potrošača.
Kako napraviti Facebook stranicu?
Kada posjetite stranicu facebook.com imate opciju da se registrujete, a u dnu trebate kliknuti na opciju Napravite stranicu. Nakon toga se pojavi prozor u kome trebate odabrati jednu od 6 opcija zavisno od toga za koga ili šta želite da pokrenete stranicu. Te opcije su:
- local business or place (služi za male poslovne kompanije koje imaju jednu lokaciju bez prodaje putem interneta)
- kompanija, organizacija ili institucija (služi za veće kompanija sa više poslovnica i kompanije koje vrše prodaju putem Interneta)
- brand or product (služi za predstavljanje proizvoda ili robne marke/brenda)
- umjetnik, grupa ili poznata ličnost
- entertainment (služi za TV show, radio stanicu i sl.)
- zajednički cilj ili zajednica (neprofitne organizacije)
Ovdje odabirate kategoriju koja odgovara Vašoj potrebi i u skladu sa tim odabirate i podkategoriju i, naravno, upisujete naziv stranice. Kada ste upisali naziv, kliknete na opciju Započni, nakon čega se morate prijaviti na Vaš Facebook profil ili kreirati novi ako nemate postojeći. Facebook profil će Vam u ovom slučaju koristiti kao administrator stranice Vaše organizacije, to jest pomoću njega ćete upravljati Vašom stranicom. Nakon toga unosite osnovne podatke kao što su email adresa, slika i dr. da biste završili registraciju. Sve ove podatke možete kasnije izmijeniti po potrebi, a registraciju možete započeti klikom na ovaj link. Sve postove trebate postavljati na Vašu stranicu, a ne na Vaš profil.
Trebate imati na umu da je pokretanje stranice tek početak i da predstoji najznačajniji dio posla. To je prikladna prezentacija Vaše organizacije na ovoj društvenoj mreži. Potrebno je osmislite sliku koju želite da prezentujete potencijalnim kupcima, kao i da pri svakom postavljanju sadržaja vodite računa o poruci koju šaljete pratiocima. Ako niste sigurni odakle početi, možete pogledati (a ne prepisivati) stranice velikih svjetskih kompanija koje se bave sličnim poslovima. Od velikih i uspješnih se uvijek ima nešto za naučiti.