• 062 223 604
  • marketingfann@gmail.com
Blog
Ciljani marketing: upoznavanje tržišta i prilagođavanje strategije

Ciljani marketing: upoznavanje tržišta i prilagođavanje strategije

Ciljani marketing

Ciljani marketing

     Kada pokrećete određeni poslovni projekat na određenom tržištu, veoma je bitno da upoznate to tržište. To smo do sada konstatovali bezbroj puta, međutim za uspješnost poslovnog projekta na određenom tržištu, pored istraživanja tržišta, veoma je bitan odabir tržišnih segmenata kojima ćemo prezentirati proizvod. U tome je bit ciljanog marketinga koji ima za ulogu određivanje segmenta ili dijela tržišta kojem ćete se obratiti. Ranije smo pisali o tome kako se radi analiza tržištasegmentacija tržišta, te kako se određuje marketing mix kojim utvrđujemo strategiju kojom ćemo osvojiti tržište koje smo odabrali kao našu ciljnu grupaciju. Ciljani marketing ima za svrhu određivanje segmenta tržišta kojeg ćete opsluživati.

     Ciljno tržište je skupina kupaca na koju odlučite da usmjerite marketinške napore. Na primjer, ciljna skupina ovog bloga su osobe koje su u procesu pokretanja nekog poslovnog projekta. Ta skupina pri tome ne zna ništa o marketingu, a žele naučiti osnove bez puno obrazovanja u polju marketinga. Morate shvatiti da dobro definisano ciljno tržište je prvi i najvažniji element marketinške strategije. Dakle, kao prodavač trebate izdvojiti glavne tržišne segmente, usmjeriti napore na jedan ili više tih segmenata. Zatim razraditi proizvodne i marketing programe prema mjeri odabranog segmenta. Bitno je da privučete one kupce koji će zaista biti zainteresovani i kupiti to što imate u ponudi, dakle prodaja potencijalnim kupcima.

Faze ciljanog marketinga

     Ciljani marketing, prema Philipu Kotleru, ima tri glavne faze:

  1. segmentacija tržišta koja podrazumijeva podjelu tržišta u različite grupe kupaca koji bi mogli zahtijevati posebne prozvode i/ili usluge;
  2. izbor ciljnog tržišta koji podrazumijeva procjenu i odabir jednog ili više tržišnih segmenata u koje će se ući;
  3. pozicionioranje proizvoda koje podrazumijeva formulisanje konkurentnog pozicioniranja određenog proizvoda i/ili usluge za svako pojedino ciljno tržište.

     Osnovna pretpostavka ciljnog marketinga jeste da je potražnja za određenim proizvodom raznolika. Različite grupe kupaca od istog prozivoda i/ili usluge očekuju različite koristi odnosno zadovoljenje različitih potreba i želja.

Ciljno tržište

     Ciljno tržište se može podijeliti u četiri segmenta koja odgovaraju na slijedeća pitanja: ko, gdje, zašto i kako. To je segmentacija tržišta prema geografskim, demografskim, psihografskim i bihevioralnim odredbama. Da biste uspješno odgovorili na osnovne potrebe ciljnog tržišta, morate odgovoriti bar na neka od ovih osnovnih pitanja o kupcima: spol kupaca, starost kupaca, koji su im interesi i potrebe, gdje žive, od čega žive, koliko zarađuju, i druge specifične informacije vezane za kupce koje će u krajnoj instanci odrediti marketing mix proizvoda i/ili usluge.

     Da lakše razumijete koliko je bitan ciljani marketing, zamislite samo da današnjoj generaciji tinejdžera nudite štampane primjerke dnevnih novina kao što su Avaz ili Oslobođenje, mislite li da biste imali uspješan projekat i zavidnu prodaju? Ne, naravno! Ali ako biste isti taj proizvod ponudili osobama iznad 60 godina u penzionom domu, sigurno bi prodaja bila znatno bolja. Dakle, nakon što odlučite koji segment tržišta želite zadovoljiti, marketinške napore ciljano usmjeravate na zadovoljenje potreba i želja tog dijela tržišta, kako biste imali povrat uloženog i profit.

Please follow and like us:
Tags :